Tarhana Organik Malatya 1Kg

Tarhana Organik Malatya 1Kg

14,00TL
Ürün Kodu: 877
Stok 1000

Overview

Tarhana Organik Malatya 1KgTarhana Organik Malatya 1KgTARHANANIN FAYDALARIKış aylarının en lezzetli çorbalarından biri olan tarhananın faydaları sayma...

Tarhana Organik Malatya 1Kg

Tarhana Organik Malatya 1Kg

TARHANANIN FAYDALARI

Kış aylarının en lezzetli çorbalarından biri olan tarhananın faydaları saymakla bitmiyor. Vitamin ve mineral açısından zengin olan tarhana çorbası, buğday unu, yoğurt, maya, domates, bibersoğansarımsak ve çeşitli baharatların yoğrulduktan sonra kurutulmasıyla elde edilen çok besleyici bir çorbadır. Mayalama yani fermantasyon sonucu elde edilen tarhana her yaş grubu tarafından rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir. A, B grubu vitaminleri ile kalsiyum, demir ve çinko minerallerini içerir. Karbonhidrat açısından zengin olan tarhana çorbası protein ve likopen içeren besinler arasında da sayılır.

Tarhananın Vücuttaki Etkileri Nelerdir?

Genç yaşlı herkesin tüketmesi gereken tarhana çorbası besleyici ve doyurucudur. Tarhananın faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kış aylarında sıkça yakalandığımız grip ve soğuk algınlığı gibi hastalık süreçlerinin hızlı atlatılmasını sağlar. Yorgunluğun giderilmesine yardımcı olan tarhana çorbası kişinin ihtiyacı olan enerjiyi kazanmasına yardımcı olur. Sindirimi kolay olan tarhananın faydaları arasında sindirimi düzenlemesini de sayabiliriz. Ayrıca kalp üzerinde de olumlu etkileri bulunan tarhana çorbası kötü kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltması da tarhananın faydaları arasındadır. Çocuklar için çok besleyici olan tarhana, bebeklerde ek gıda olarak en çok tercih edilen besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Birçok sebze ve baharatı içeren tarhana, bebekler için çok önemli olan yoğurdu da içerir. Karbonhidrat açısından zengin olmasından dolayı doyurucudur. Ayrıca iştah açıcı olması da tarhananın faydaları arasındadır. Bebekler gibi gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalı olan tarhana, kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir. İçerdiği likopen sayesinde de birçok hastalığa karşı vücudu koruması da tarhananın faydaları arasında bulunur.

Tarhana Nasıl Tüketilmeli?

Yapımı zahmetli olan tarhana, kış aylarının sevilen çorbaları arasında yer alır. Birçok ilimizde yapılan tarhana, yapıldığı yere göre farklılıklar gösterir. Tarhana yapılırken birçok sebze ve baharat kullanılır. Malzemelerin yoğurulup kurtulmasıyla elde tarhana, çorba yapımında kullanılır. Çorba yapılırken isteğe bağlı olarak içerisine nohut veya mercimek de eklenebilir. Besleyici olan tarhana, uzun süre muhafaza edilebilir. Raf ömrünü uzatmak için tarhana, ağzı kapalı kaplarda ve kuru yerlerde saklanmalıdır.

Has no item to show!